Kontakt

(81) 751 26 34
(81) 751 21 90
Pn-Pt: 9-17 Sob: 9-14

Промоции

Dywany dla alergików - co warto wiedzieć?

Dywany dla alergików - co warto wiedzieć?

Najbardziej cenione przez znawców i dekoratorów wnętrz ekskluzywne i eleganckie dywany wełniane mogą stanowić przyczynę alergii. Nie zawsze oznacza to, że osoby uczulone na wełnę owczą bezwzględnie muszą się wystrzegać takich dywanów w swoim otoczeniu. Odpowiednia pielęgnacja może znacznie, jeśli nie całkiem, ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów uczulenia, jak pokrzywka, katar sienny czy łzawienie oczu. Przez kilka pierwszych miesięcy użytkowania wełniany dywan może mocno pylić, co sprawia, że reakcje uczuleniowe będą wyjątkowo silne.

Czyja to wina? Lanolina!

Winą za reakcje alergiczne obarcza się lanolinę - tłuszcz który gromadzi się na wełnie owiec. Paradoksalnie, ten sam tłuszcz uznawany jest za jeden z najdelikatniejszych i najskuteczniejszych składników kremów dla niemowląt! Jest jeszcze jeden paradoks tej sytuacji: ta sama substancja, która odpowiada za alergię na wełnę, czyli lanolina, sprawia, że powleczone nią włosie/runo dywanu tworzy środowisko nieprzyjazne dla namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz roztoczy.

Nowoczesne dywany syntetyczne i z materiałów mieszanych

Jeśli mimo wszelkich podjętych środków ostrożności, wełna wpływa na nas niekorzystnie, sięgnijmy po dywany bawełniane - są hipoalergiczne. Alergikom poleca się wysokiej jakości dywany syntetyczne, najlepiej polipropylenowe (PP), w których składzie nie ma białka, celulozy i peptydów. Mają one właściwości antyelektrostatyczne (są mniej podatne na akumulację kurzu), nie chłoną wilgoci, a więc nie stwarzają warunków do rozwoju roztoczy i są łatwe do utrzymania w czystości.

Warto rozważyć także zakup dywanu z z materiałów mieszanych, np. wełny i wiskozy w różnych proporcjach. Może się bowiem okazać, że zawarta w nim ilość wełny jest dla organizmu alergika.

Odpowiednia długość włosia

Wybierając dywan dla alergika warto także pamiętać, że powinien on być wykonany z odpowiedniego materiału, ale i mieć stosowną długość runa. W czym rzecz? Otóż przyczyną reakcji uczuleniowej może być nie tylko wełna i powlekające wełniane włókna lanolina, ale także gromadząca się w dywanie sierść zwierząt.

Jeśli cierpimy na alergię na sierść kota lub psa, a mamy w domu zwierzaki i mamy też sposoby na utrzymanie tej alergii w ryzach, warto zadbać i o to, żeby dywan nie stał się wtórnym źródłem kłopotów. Dywan tkany na płasko albo z minimalnym włosiem to możliwość utrzymania go w nienagannej czystości. Nie tylko w  okresie linienia zwierzaki zrzucają włosy gdzie popadnie. Dzieje się tak przez cały rok.

Mamy więc dwie możliwości: albo usunąć wszystkie dywany, albo kupić takie, które będzie łatwo utrzymać w czystości.

Dywanom shaggy mówimy nie

Na pewno nie powinno się kupować dla alergika dywanu shaggy. Ten włochacz z ekstremalnie długim włosiem jest wprawdzie bardzo miękki i atrakcyjny wizualnie, ale w tym właśnie włosi roztocza znajdują doskonałe warunki bytowania - trudno je wyeliminować używając wyłącznie zwykłego odkurzacza. Także sierść zwierząt wplątana we włosie dywanu shaggy da się usunąć całkowicie dopiero podczas specjalistycznego czyszczenia, które przecież zlecamy raz-dwa razy w roku, a nie co tydzień.

Odkurzanie urządzeniem wyposażonym w wąż ssący pozwalało na usunięcie przeciętnie zaledwie 18% alergenu znajdującego się w dywanie (od 10 do 30% w zależności od próbki). Jak czyścić dywan dla alergika? Najlepsze jest pranie ekstrakcyjne (hot water extraction) oraz czyszczenie parowe (steam cleaning). Skuteczną metodą zabezpieczenia kolonizacją roztoczy w dywanach należących do alergików może być także stosowanie specjalistycznych preparatów o działaniu roztoczobójczym.

Jednocześnie badania naukowe wykazują, że dywany zatrzymują alergeny i nie uwalniają ich do powietrza. Działają jak pułapka, która chroni alergików przed wdychaniem szkodliwych cząstek!

Materiał, który do złudzenia przypomina wełnę

Dywan tradycyjny, wełniany, jest więc dla alergików raczej nieodpowiedni, choć przy rygorystycznym utrzymaniu go w czystości, czasem udaje się taki dywan w domu zatrzymać. O wiele lepiej jednak sięgać po nowoczesne dywany z tworzyw sztucznych. Te antyalergiczne dywany powstają z PP czyli polipropylenu, np. oznaczonego jako heat-set lub heat-set frise, co oznacza, że jest to włókno o specjalnej strukturze, dzięki której dywan ma gęste i wysokie runo albo z PA czyli poliamidu - te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w utrzymaniu w czystości a w wersji z akrylu (PAN) do złudzenia przypominają dywany z wełny.

Akryl ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Doskonale sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli wybierzemy egzemplarz z dwupoziomowym tkaniem oraz elastycznym i sprężystym runem, będzie bardzo łatwy w pielęgnacji, nie ubije się i na długo zachowa nowy wygląd. Jest wprost idealny dla alergików. Możemy wybierać spośród modeli o wzorach tradycyjnych, jak linie Yazz, Antika czy Manys; graficznych, jak linia Patara czy dziecięcych z kolorowymi zabawnymi nadrukami.

A co na to wszystko badania naukowe?

Podsumwując: to nie sam dywan jako przedmiot codziennego użytku jest dla alergików uciążliwy, a w skrajnych przypadkach nawet niebezpieczny - kluczem jest materiał, z którego jest zrobiony oraz długość włosia.

Warto także mieć świadomość, że w związku z zanieczyszczeniem naszego środowiska naturalnego, kolejne badania naukowe wyraźnie wskazują na brak prostej i bezpośredniej zależności pomiędzy posiadaniem dywanów a częstością występowania astmy i alergii!

Czyli nie jest tak, że "dywan powoduje alergię": lanolina czy sierść zwierząt owszem, ale one mogą być obecne wszędzie indziej - nie tylko w dywanie. Starannie utrzymany dywan nie stanie się źródłem uczulenia, nie zadziała jako czynnik wywołujący alergię.

Często obawiamy się, że dywany, podobnie jak wszystkie inne elementy wyposażenia wnętrz, mogą uwalniać lotne związki organiczne do powietrza. Najważniejszym potencjalnym źródłem tych związków jest styren - składnik lateksu stosowanego do podkładów dywanowych.

Źródłami związków lotnych są też barwniki i pomocnicze materiały włókiennicze, jeśli nie zostały one całkowicie wypłukane podczas produkcji. Niemniej jednak szacuje się, że te potencjalnie alergiotwórcze substancje lotne akurat w przypadku dywanów emitowane są w minimalnych ilościach.

Follow us on Facebook