Do jakich wnętrz pasuje dywan z długim włosiem? Praktyczne porady

Do jakich wnętrz pasuje dywan z długim włosiem? Praktyczne porady

Dywany idealnie sprawdzają się jako element dzielący większe, otwarte przestrzenie na strefy. Ponadto taka podłogowa dekoracja to najprostszy sposób na ocieplenie pomieszczenia i dodanie mu przytulnego charakteru. Niezrównane w tworzeniu klimatycznych wnętrz są dywany z długim włosiem typu shaggy. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki dywan? Jak dobrać kolor, kształt i rozmiar "kudłacza", by harmonijnie skomponował się z wnętrzem? 

Modny? Kudłaty!

Kudłate dywany ("shaggy" to z angielskiego właśnie "kudłaty" lub  "włochaty") mają właśnie swoje pięć minut. Są jednymi z najczęściej i najchętniej kupowanych dywanów, którymi dekorujemy zarówno salony (ich części wypoczynkowe), jak i sypialnie, czy dziecięce pokoje. Ze względu na swoje długie runo, dość mocno utrudniające ewentualne czyszczenie - polecane są przede wszystkim do wnętrz / miejsc mniej uczęszczanych - nie sprawdzą się np. w korytarzu, przedpokoju, czy dowolnym ciągu komunikacyjnym. 

Najpopularniejsze są modele gładkie, w jednolitym kolorze (paleta barw jest bardzo szeroka: od stonowanych szarości i beżów, do intensywnych kolorów: trawiastej zieleni, czy malinowego różu), choć zwolennicy wzorów i w tej dywanowej kategorii znajdą coś dla siebie. 

Dywany shaggy można podzielić na kilka kategorii, które podkreślają najważniejsze cechy produktów. 

  • jednolity rzadki - z dłuższym, równej długości runem / włosiem, które jest stosunkowo rzadkie; daje to wizualny efekt dywanu "zmierzwionego"; 
  • jednolity gęsty - z dłuższym, bardzo gęstym runem równej długości; to ciężki i bardzo miękki dywan, z idealnie gładką powierzchnią, chodzenie po nim jest maksymalnie komfortowe;
  • z efektem 3D - z dłuższym, bardzo gęstym runem, które ma różną długość; technika cut&loop pozwala na uzyskanie wzoru z efektem w stylu płaskorzeźby. 

Gdzie pasuje dywan shaggy?

Shaggy dodaje przytulności i wizualnie ociepla każde pomieszczenie. Idealnie komponuje się z wnętrzami zaaranżowanymi w różnych stylach - od klasycznego (tutaj sprawdzą się dywany jednolite i gęste) i nowoczesnego, przez skandynawski i eklektyczny, po industrialny. 

Shaggy w sypialni

Dywan shaggy położony obok łóżka zdecydowanie umili nam każde wstawanie. Przyjemnie jest bowiem, po przebudzeniu, postawić stopy na takim właśnie miękkim, ciepłym i bardzo przyjemnym w dotyku podłożu. Ponadto włochata dekoracja podłogowa świetnie wpisuje się w przytulny charakter miejsca stworzonego do nocnego odpoczynku. 

Shaggy w pokoju dziecięcym 

Kolorowe dywany shaggy idealnie wkomponowują się w kolorową i bezpieczną przestrzeń dziecięcego pokoju. Wybierając ten rodzaj do pokoju dziecka należy wziąć pod uwagę ewentualne skłonności alergiczne malucha (w przypadku stwierdzonej alergii na roztocza konieczne jest zrezygnowanie z większości tekstylnych dekoracji) oraz wybrać produkt, który będzie maksymalnie łatwy do utrzymania w czystości. 

Shaggy w pokoju gościnnym

Jeżeli w naszym domu znajduje się dodatkowe pomieszczenie, które pełni rolę pokoju gościnnego - doskonałym pomysłem będzie wyposażenie go w kudłaty dywan. Dzięki takiej wyjątkowej dekoracji, każda odwiedzająca nas osoba poczuje się doceniona i otoczona troskliwą opieką gospodarzy. 

Shaggy w salonie

Dywan shaggy to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się również w pokoju dziennym, dodając wnętrzu przytulnego charakteru. Ponadto salon, w którym strefa wypoczynkowa zostanie wyposażona w shaggy będzie wyglądał bardzo stylowo i elegancko. 

Jak wybrać kolor dywanu? 

Bardzo dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz kolorystyki wnętrza, do którego dobieramy dywan. Najczęściej stosowaną zasadą aranżacyjną jest zasada kontrastu, według której kolor dywanu powinien być przeciwieństwem koloru podłogi. Na jasnych podłogach (np. z naturalnego drewna, czy białych lub beżowych paneli podłogowych) będziemy więc kłaść dywany ciemniejsze (np. grafitowe lub brązowe), a na ciemnych (np. w kolorze wenge) - jaśniejsze (np. kremowe, beżowe, czy szare). Należy też zwrócić uwagę na to, by wszystkie tekstylne dodatki (zasłony, poduszki, koce, narzuty itp.) dobrze ze sobą współgrały, a sam dywan harmonijnie komponował się również z meblami ustawionymi w jego pobliżu lub na nim. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie dodatki powinny być w jednym kolorze! Dywan w soczystych, intensywnych kolorach będzie stanowił ożywiający całość aranżacji, wyrazisty i skupiający na sobie uwagę akcent. 

Zupełnie inaczej będziemy z kolei urządzać wnętrza monochromatyczne, w których identyczny lub maksymalnie zbliżony kolor mebli i wszelkich dekorów jest zabiegiem celowym. W tego typu wnętrzach będziemy trzymać się najczęściej szarości, beżów lub bieli - również w przypadku dywanu. 

Rozmiar? Ma znaczenie! 

Kudłate dywany same w sobie są dość okazałe, dlatego ich gabaryty powinny być dobrze dopasowane do pomieszczenia - by go z jednej strony nie zdominować, a z drugiej, nie sprawiać wrażenia "większej wycieraczki". Shaggy może np. doskonale wypełnić przestrzeń wypoczynkową salonu, ale już ryzykownym zabiegiem może się okazać przykrycie całej podłogi pomieszczenia tym rodzajem dywanu. Dopasowując rozmiar dywanu do strefy wypoczynkowej, należy wziąć pod uwagę wielkość i rozstaw mebli - na odpowiednio dobranym "kudłaczu" powinny opierać się minimum przednie nogi kanapy, sofy lub narożnika oraz foteli (jeśli wchodzą w skład większego kompletu wypoczynkowego i stoją obok głównego mebla), a także stolik kawowy.

Wybierając z kolei shaggy do sypialni - weźmy pod uwagę wymiar łóżka i jego ustawienie oraz przestrzeń wokół niego. Dywan nie musi znajdować się pod całym łóżkiem - wystarczy umiejscowić go w dolnej części mebla sypialnianego (mniej więcej od połowy jego długości) i dobrać taką jego szerokość, by miękka dekoracja podłogowa wystawała spod łóżka, z dwóch lub trzech jego stron (w zależności od ustawienia mebla i wielkości sypialni) na minimum 50 cm. 

Pokoje dziecięce rządzą się swoimi prawami, stanowiąc prywatna przestrzeń naszych dzieci i pełniąc najczęściej aż trzy role: miejsca do spania, do zabawy i do nauki. Shaggi w dziecięcym pokoju może doskonale wpisać się w strefę sypialnianą (możemy położyć go wzdłuż łóżka lub w jego nogach, na podobnych zasadach, jak w przypadku sypialni dorosłych) lub zabawową (tutaj sprawdzą się mniejsze, kwadratowe, okrągłe lub stylizowane na konkretny kształt dywany, na których dziecko będzie mogło wygodnie usiąść podczas tzw. zabaw podłogowych). 

Skład dywanu

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się dywany wykonane z wysokiej jakości włókien syntetycznych, takich jak polipropylen lub polipropylen z domieszką poliestru. Oba materiały gwarantują maksymalną miękkość i trwałość produktów z nich wykonanych. Jeżeli marzymy o eleganckiej, lekko połyskującej dekoracji podłogowej - możemy postawić na dywan w stu procentach wykonany z poliestru. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając konkretny model?

Najważniejsza będzie rodzaj i jakość włókien użytych w toku jego produkcji, gęstość splotu i staranność wykończenia. Dla trwałości i wyglądu dywanu ogromne znaczenie będzie miała gramatura (wynikająca z rodzaju materiału i gęstości runa), czyli waga produktu - im będzie ona wyższa, tym cały dywan będzie odporniejszy na rozmaite odkształcenia, czy przetarcia. Dodatkowo, im gęstsze będzie runo, tym milszy i bardziej miękki w dotyku będzie dywan. Jeżeli wybrany produkt nie ma antypoślizgowego spodu (np. silikonowego) - najrozsądniej będzie dokupić odpowiednią matę, która zapobiegnie przesuwaniu się dywanu po podłodze. 

Jak czyścić dywan shaggy? 

Długie i gęste runo zdecydowanie podnosi poprzeczkę w kategorii: dbanie o czystość dywanu. Większość zanieczyszczeń skrywa się bowiem głęboko w runie i jest stosunkowo trudna do usunięcia. Jak czyścić shaggy? Najważniejsze jest regularne odkurzanie, przeprowadzane przy użyciu wysokiej jakości odkurzacza, z maksymalną siłą ssącą.Odkurzać należy minimum 2-3 razy w tygodniu, zwracając uwagę, by każdy fragment dywanu był odkurzony kilkukrotnie i w różnych kierunkach. Dobrym pomysłem jest również tradycyjne trzepanie dywanu - wykonane 2-3 razy w roku pozwoli utrzymać dywan shaggy w dobrej kondycji. Wszystkie dywany (a dywany z długim włosiem zwłaszcza!) powinny być również regularnie prane - zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu prania, temperatury oraz dozwolonych środków / detergentów.

Follow us on Facebook