Kontakt

+48 81 751 26 34
+48 81 751 21 90
Po-Pá: 9-17 Sobota: 9-14

Nejprodávanější produkty

Slevy

Dywan shaggy w domu. Jak o niego zadbać?

Dywan shaggy w domu. Jak o niego zadbać?

Dywany z długim włosiem, znane też pod nazwą włochacze lub shaggy już od kilku sezonów nie wychodzą z mody, zdobiąc podłogi w naszych salonach lub sypialniach. Zadbany dywan shaggy to rzeczywiście świetna ozdoba pomieszczenia, w którym zależy nam na uzyskaniu klimatu domowej przytulności i ciepła.

Jednocześnie dywan pełni ważne funkcje praktyczne, na przykład chroniąc stopy przed zimnem podłogi lub chroniąc podłogę przed jej nadmiernym wyeksploatowaniem. Nic zatem dziwnego, iż posiadając tego typu dywan, chcemy, by jak najdłużej wyglądał ładnie i zadbanie. Jak zatem dbać o dywan shaggy? Czy istnieją jakieś metody jego pielęgnacji lub domowe sposoby czyszczenia? Jakich metod unikać?

Dywan shaggy – codzienne dbanie o jego czystość

Odkurzanie to jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na dbanie o czystość i wygląd dywanu. Dywan z długim włosiem, w przeciwieństwie do zwykłego dywanu, wymaga jednak codziennego odkurzania, zwłaszcza gdy jest zlokalizowany w pomieszczeniu często uczęszczanym, na przykład w salonie.

Celem codziennego i dokładnego odkurzania jest niedopuszczenie do wtarcia bądź wgniecenia zanieczyszczeń we włókna, zwłaszcza ich niższe partie. Naturalnym jest fakt, że dłuższe włosie dywanu jest bardziej podatne na głębokie zabrudzenie, trzeba więc zwracać na to szczególną uwagę podczas odkurzania.

Jedną ze skutecznych metod na zachowanie czystego dywanu w życiu codziennym jest odkurzanie go z dwóch stron – wtedy łatwiej pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, kurzu czy okruchów z dywanu. Poza tym bezwzględnie należy kilka razy do roku dokładnie wytrzepać dywan. Dbając o te proste kwestie, z pewnością przedłużymy żywotność naszego włochacza.

Gdy dywan wymaga prania…

Życie codzienne, zwłaszcza gdy w domu obecne są dzieci lub zwierzaki, niesie za sobą sytuacje nieprzewidywalne. Z tego względu podczas posiłku czy zabawy dywan narażony jest na zabrudzenia, których nie usunie zwykłe odkurzanie czy wytrzepanie. Wtedy niezbędne jest pranie dywanu. Jak wygląda ta sprawa w przypadku dywanów shaggy? Producenci zdecydowanie odradzają pranie dywanów włochaczy w pralce.

Dlaczego? Powód jest prosty – długie i gęste włókna wchłoną bardzo dużo wody, a co za tym idzie, będą też bardzo długo schnąć. Im dłużej dywan pozostanie wilgotny, tym większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się w jego wnętrzu zarodników pleśni i bakterii.

Z drugiej strony nawet profesjonalne pranie na sucho (metoda „suche wiórki”, pranie proszkami czy pianą) również nie przyniesie spodziewanych efektów, gdyż środek chemiczny wcierany na sucho nie dotrze do głębszych warstw dywanu. Co więcej, nierozpuszczony detergent może osiąść na włóknach dywanu, których zwykły odkurzacz nie da rady odessać z długich włókien. W efekcie będą one przyciągać kurz i brud, a dywan będzie wymagał ponownego prania w bardzo krótkim czasie.

Stosowanie różnych niesprawdzonych domowych metod prania dywanów również może sprawić, że nasz dywan shaggy ulegnie zniszczeniu. Co więc zrobić, jeśli nasz dywan bezwzględnie wymaga prania?

Pranie ekstrakcyjne

Najlepszą, najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą prania dywanów o długim włosiu jest profesjonalne pranie ekstrakcyjne, czyli na mokro, przy użyciu specjalnego odkurzacza piorącego. Profesjonalne pranie dywanu składa się z dwóch etapów:

1. Rozpuszczenie brudu – najpierw dywan zostaje spryskany specjalnym środkiem (pre-spray), który wnika w długie włókna i rozpuszcza brud. Po kilku minutach dywan zostaje wyszczotkowany, by przygotować go do kolejnego etapu – prania ekstrakcyjnego.

2. Pranie ekstrakcyjne – wykonuje się za pomocą odkurzacza piorącego, który pod ciśnieniem najpierw natryskuje wodę na dywan, a następnie dokładnie ją odsysa wraz ze środkiem chemicznym i rozpuszczonym brudem. Dodatkowo podnosi runo i włókna dywanu, dzięki czemu jest on nie tylko czysty, ale nadal pozostaje puszysty – wygląda jak nowy.

Warto dodać, iż tego rodzaju sprzęt i środki chemiczne zwykle nie stanowią standardowego wyposażenia domowego. Dysponują nim firmy sprzątające proponujące usługę prania dywanów czy tapicerki i właśnie z usług takiej firmy warto skorzystać, jeśli zależy nam, by było to wykonane solidnie i profesjonalnie. Dywany shaggy wymagają użycia sprzętu o dużym ciśnieniu i sile odsysania ze względu na długość włosia.

Pranie parowe

Inną, sprawdzoną metodą na pranie dywanów włochatych jest pranie parowe, czyli za pomocą gorącej pary wodnej. Ten rodzaj prania traktujemy jako zabieg dezynfekcyjny, gdyż para wodna doskonale rozprawi się z roztoczami i alergenami, które uwielbiają przebywać w dywanach z długim włosiem. Wysoka temperatura pary wodnej skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje, bakterie, wirusy, roztocza, pasożyty, a także zarodniki pleśni.

Niestety samo ciśnienie pary wodnej nie będzie wystarczające do usunięcia uporczywych, głębokich lub starych zabrudzeń, niemniej jednak ta metoda prania dywanów pozwoli zadbać o jego czystość i świeżość przede wszystkim pod kątem alergenów i roztoczy, które się w nim po czasie rozwijają. To dobre rozwiązanie, gdy dywan shaggy znajduje się w pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci i dorośli z alergią.

Zabiegi pielęgnacyjne – jak często je powtarzać?

Każdy właściciel dywanu shaggy wie, że aby spełniał on swoją rolę, był miękki i puszysty oraz atrakcyjny wizualnie, należy o niego szczególnie dbać. Nie wystarczy po prostu go odkurzyć raz czy dwa razy w tygodniu. Dywany z długim włosiem wymagają też innych, dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie to zabiegi? Jak często należy je powtarzać? Oto krótki przewodnik:

Odkurzanie dywanu – minimum dwa razy w tygodniu, najlepiej codziennie

Odkurzając dywan shaggy, staramy się dokładnie dotrzeć w jego niższe partie, gdzie najczęściej osiada się najwięcej brudu i zanieczyszczeń. Pomóc może końcówka wyposażona w turboszczotkę, która usuwa z runa dywanu kurz i brud skuteczniej niż zwykła ssawka. Pomóc może też odkurzanie fragmentów dywanu w kilku kierunkach – zmieniając układ włókien, możemy usunąć z nich więcej zanieczyszczeń.

Trzepanie dywanu – raz na kwartał

Trzepanie dywanu umożliwia usunięcie cząsteczek kurzu głęboko osadzonych na długich włóknach dywanu shaggy, z którymi zwykły odkurzacz nie ma szans sobie poradzić. Do tego celu możemy użyć tradycyjnej trzepaczki ręcznej lub specjalistycznego urządzenia do trzepania bezpyłowego.

Pranie pielęgnacyjne – raz w roku

Aby dywan shaggy dłużej wyglądał jak nowy oraz zachował swoją naturalną, intensywną barwę, warto raz do roku skorzystać z usługi profesjonalnego prania dywanów. Pranie to zupełnie inna forma dbania o dywan, niż trzepanie lub odkurzanie. Jest o wiele dokładniejsze, pozwala zadbać o kolor dywanu, zwłaszcza gdy jest jasny, a także odżywia i pielęgnuje włókna. Wystarczy, że raz do roku wypierzemy w ten sposób dywan, by gromadziło się w nim o wiele mniej zabrudzeń, a sam dywan, pomimo upływu czasu prezentował się naprawdę atrakcyjnie.

Jak widać, dywany shaggy wymagają specjalnego traktowania, jeśli mają na dłużej zachować swoje piękno. Niemniej jednak są one warte takiej uwagi – nikt nie może im przecież odmówić uroku i ciepła, jakie wprowadzają do wnętrz.

Follow us on Facebook