Dywan do kuchni. Jaki dywan kuchenny wybrać?

Dywan do kuchni. Jaki dywan kuchenny wybrać?

Kuchenną podłogę najczęściej zdobią płytki, rzadziej panele, drewno czy beton. Ostatnie miejsce w tym rankingu zajmują dywany. To rozwiązanie jest wciąż omijane szerokim łukiem nie tylko przez konsumentów, ale i przez wielu projektantów. Głównym argumentem zazwyczaj jest czystość. Kuchnie prowadzą dość aktywne i intensywne życie – coś się rozleje, przewróci, zachlapie, do tego dochodzą różnego rodzaju zapachy… Dlatego panuje przekonanie, że „zwykła” podłoga jest znacznie łatwiejsza do uprzątnięcia niż dywan. Dodatkowo pojawia się jeszcze kwestia alergii, których ostatnio coraz więcej i przeświadczenie, że tego typu przedmiot, jest zupełnie zbędny w domu alergika. Zatem: dywan do kuchni – czy to dobry pomysł?

Postaw na praktyczność

Wszystko co znajduje się w naszej kuchni powinno być praktyczne. Nie ma tu za bardzo miejsca na piękne dekoracje robiące nastrój czy zbędną elegancję. Nie inaczej jest z dywanem. Czym się kierować przy jego zakupie? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rodzaj włosia. W kuchni nie sprawdzi się raczej dywan typu shaggy – okruszki czy kawałki jedzenia musielibyśmy odkurzać kilka razy dziennie. Nie wspominając o wnikających w runo zapachach. Długie i gęste włókna nie są więc wskazane. Warto postawić raczej na dywany z krótkim włosiem, tkane na płasko z syntetycznych włókien. Najlepszym wyborem mogą okazać się dywany sizalowe czyli tzw. sznurkowe. Wykonane z naturalnego włókna, są niezwykle odporne na uszkodzenia, a do tego łatwe w utrzymaniu czystości. Co więcej, chodniki sznurkowe nie mechacą się i nie przecierają – są więc idealne do pomieszczeń często użytkowanych, takich jak kuchnie. Szeroki wybór dywanów sizalowych znajdziesz tu: https://dywanyluszczow.eu/375-sznurkowe-sizal-.

Dywan SZNURKOWY SIZAL

Właściwe położenie

Kolejna ważna kwestia to wielkość. Zasadniczo dywany polecane są głównie do aneksów kuchennych, łączonych z salonami. Długie i wąskie chodniczki do kuchni pomogą płynnie odznaczyć przestrzeń kuchenną oraz nieco ją ocieplą. Dywan nie powinien zajmować całej podłogi – jego rolą jest podkreślenie aranżacji kuchni, a nie jej zdominowanie. Co więcej, lepiej unikać układania go w okolicy piekarnika czy kuchenki. To miejsca newralgiczne, wokół których pojawia się dużo tłuszczu i plam ciężkich do usunięcia. Najlepiej dywan umiejscowić w pewnej odległości od szafek, przy zlewie lub blatach – czyli w strefie roboczej.

Czysto i bezpiecznie

Poza dobraniem właściwego włosia i odpowiednim ułożeniem, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i łatwość utrzymania czystości. Dywan w kuchni nie może się przesuwać. Chodzenie po przemieszczającym się chodniczku może mieć fatalny finał, zwłaszcza w połączeniu z gorącymi potrawami, wrzątkiem czy tacą pełną naczyń. Warto zainwestować w podkład antypoślizgowy – jeśli wybrany przez nas model go nie posiada. Na szczęście większość producentów umieszcza takie podkłady w modelach dywanów przeznaczonych do kuchni. Jeśli jednak wybrany przez nas chodnik nie został w niego wyposażony, nie musimy z niego rezygnować. Wystarczy za niewielkie pieniądze dokupić matę antypoślizgową, pasującą pod każdy dywan, taką jak zaprezentowana tutaj: https://dywanyluszczow.eu/380-mata-antyposlizgowa. Co do utrzymania czystości – odpowiednie dobranie włosia znacznie ułatwi nam sprawę. Dywany ze sztucznych włókien łatwo się odkurza, a zaplamienia czy zanieczyszczenia można z nich usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Łatwy w czyszczeniu dywan z podkładem antypoślizgowym znajdziesz tu: https://dywanyluszczow.eu/chodniki/podgumowane-antyposlizgowe/11204-chodnik-podgumowany-sky-szary-triangles.html.

Aranżacja i styl

Poza praktycznością, istotne są również kwestie estetyczne. Aranżacja kuchni powinna pasować stylem do reszty mieszkania – również jeśli chodzi o dobór dywanu. Nie mniej powinniśmy unikać jasnych barw czy jednokolorowych dywaników kuchennych. Na nich zdecydowanie bardziej widać jakiekolwiek zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju wzory, które motywem możemy dopasować do pozostałych pomieszczeń naszego domu. Bardzo częstym wyborem są wzory geometryczne – modne od wielu lat, praktyczne, nienarzucające się i pasujące do większości wnętrz. Ciekawe geometryczne wzory, utrzymane w ciemnej kolorystyce, znajdziesz tu: https://dywanyluszczow.eu/dywany/dywany-designerskie/10895-dywan-lisboa-27218356-kwadraty-plytki-czarny-styl-lizbonski-portugalski.html.

Alergia i dywan – czy da się to połączyć?

O ile wybór dywanu do kuchni może sprawiać pewną trudność i budzić opory, o tyle kwestia dywanu w kuchni dla alergika dla wielu osób wydaje się być tematem zupełnie przegranym. Tylko czy słusznie? Należałoby zacząć od tego, że dywany nie są przyczyną alergii. Uczulają nas kurz czy roztocza – których obecność i występowanie jest zupełnie niezależne od tego, czy w domu będziemy mieć chodniczek czy nie. Co więcej, wielu ekspertów uważa, że dobrze dobrany dywan może działać jak filtr zapobiegający nadmiernemu unoszeniu się w powietrzu alergizujących drobinek. A odpowiednio czyszczony jest nawet lepszym rozwiązaniem niż płytki czy panele – które i tak ciągle trzeba czyścić, by pozbyć się warstwy osiadającego i przemieszczającego się kurzu.

Prosty wybór

Nie powinniśmy więc pytać „czy?”, ale bardziej „jaki dywan dla alergika?”. Ważne są trzy elementy – długość włosia, materiał i sposób z produkcji. Długość włosia w przypadku dywanów dla osób z alergią, nie powinna przekraczać 10-12 milimetrów. Z pewnością odpadają dywany grube wełniane czy typy shaggy – znacznie trudniej usunąć z nich kurz. Jeśli chodzi o materiał wykonania, najlepiej sprawdzają się dywany syntetyczne. Nie chłoną one wilgoci, nie zawierają celulozy czy białek a ich włókna mają właściwości elektrostatyczne. Zupełnie nie sprawdzą się modele z naturalnej wełny czy jedwabiu – zwłaszcza u osób uczulonych na pyłki i astmatyków. Co do sposobu produkcji – powinny być one tkane metodą na płasko. I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o szczególne obwarowania przy dywanach dla alergików. Jak widać, nie taki diabeł straszny, jak by się mogło wydawać.

Sposób czyszczenia

Warto wspomnieć również o odpowiednim sposobie czyszczenia dywanów dla alergików – choć z pewnością będzie on przydatny również w nie-alergicznych kuchniach. Pranie wodne z wykorzystaniem gorącej wody oraz czyszczenie parowe – to dwa najskuteczniejsze sposoby na walkę nie tylko z brudem, ale także roztoczami. Im większa temperatura wody, tym większa skuteczność i większy spadek uczulających pyłków. Trzeba jednak pamiętać, że dezynfekcję parową możemy stosować wyłącznie na dywanach z włókien syntetycznych. Jak widać – ani dywan w kuchni, ani tym bardziej dywan w kuchni alergika, nie powinien już nikogo dziwić.

Follow us on Facebook