Jak prać dywan z długim włosiem?

Jak prać dywan z długim włosiem?

Dywan z długim włosiem, znany również jako dywan shaggy to bez wątpienia efektowna ozdoba każdego wnętrza. Doskonale sprawdza się w sypialni, salonie i pokoju dziecka. Skutecznie ociepla nowoczesne, wręcz surowe przestrzenie, dodaje im smaczku i przytulności. Nie tylko świetnie wygląda, ale także zapewnia wyjątkowy komfort. Przede wszystkim izoluje przed chłodem podłogi, jak również wycisza wnętrze. Chodzenie po takim dywanie, zwłaszcza boso, to czysta przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, że kudłaty dywan najlepiej prezentuje się w momencie, kiedy jest czysty i zadbany. Tylko wtedy zachowuje swój urok i służy domownikom przez długie lata. Czyszczenie i pielęgnacja takiego dywanu może być sporym wyzwaniem, ale nie musi. Jeśli będziesz dbać o niego na bieżąco, nie przysporzy ci problemów. Jak czyścić dywan z długim włosiem? Jak często to robić? Wybrać samodzielne pranie, a może pranie profesjonalne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Odkurzanie to podstawa – najlepiej 2 razy w tygodniu

Mimo, że regularne odświeżanie dywanu shaggy nie zastąpi jego prania, to jednak należy pamiętać o jego systematycznym odkurzaniu. Można powiedzieć, że jest to czynność podstawowa w przypadku tego typu dywanów. Kudłaty dywan należy odkurzać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dlaczego tak często? Bo choć nie widać na nim kurzu i innych zabrudzeń, to jednak skrywają się one w runie dywanu i mogą stanowić prawdziwe siedlisko bakterii i roztoczy. Posiadacze zwierząt powinni rozważyć codzienne odkurzanie dywanu z długim włosiem.

Również dywan leżący w intensywnie użytkowanym pomieszczeniu, np. salonie lub pokoju dziecka, należy czyścić częściej. Ważne jest, aby "kudłacza" odkurzać przy pomocy końcówki ze schowanymi włoskami. Dzięki temu włosie nie będzie szarpane i nie będzie wciągane do odkurzacza. W przeciwnym razie włókna dywanu mogą zostać zniszczone. Dobrą praktyką jest kilkukrotne odkurzanie fragmentu powierzchni w różnych kierunkach. Dzięki temu, przy różnym układzie włókien, istnieje szansa na usunięcie większej ilości zabrudzeń nawet z głębokich partii dywanu. Dywany shaggy odkurzamy do momentu, aż przestaną wysypywać się z nich śmieci.

Trzepanie dywanu – raz na kwartał i zawsze przed praniem

Zanim zabierzemy się za pranie dywanu, należy w pierwszej kolejności porządnie go wytrzepać. Dzięki tej czynności, pozbędziemy się większości zabrudzeń znajdujących się w głębszych partiach. Poprzez uderzenia trzepaczki, cząsteczki kurzu i brudu zostają wybite z runa dywanu. Można też zdecydować się na trzepanie mechaniczne – uznawane za jeszcze skuteczniejsze. Udowodniono bowiem, że podczas takiego trzepania, z dywanu usuwanych jest aż 300-400g kurzu i innych zanieczyszczeń.

Pranie dywanów shaggy w domu – sposoby

Istnieją różne sposoby prania dywanów z długim włosiem. Samodzielne pranie w przypadku dużych dywanów może okazać się kłopotliwe i przez to niezbyt skuteczne. Dywany typu kudłacze, po zamoczeniu stają się bardzo ciężkie, tak więc trudno je nie tylko wyprać, ale także dobrze wypłukać i wysuszyć na domowej suszarce.

O ile dużych dywanów lepiej nie próbować prać w domu, o tyle mniejsze dywaniki już można. Oczywiście pranie w pralce nie wchodzi tu w grę. Lepiej wybrać wannę i niewielką ilość wody z dodatkiem odpowiednich detergentów. Trzeba też pamiętać, aby po praniu rozwiesić dywan w ciepłym, a przede wszystkim przewiewnym miejscu tak, aby całkowicie wysechł. W przeciwnym razie może spleśnieć lub nawet zgnić. Nie trudno się domyślić, że w takiej sytuacji dywan będzie nadawał się do wyrzucenia.

Zanim wypierzesz – sprawdź skład!

Zanim przystąpimy do prania "kudłacza", należy sprawdzić z jakiego materiału został wykonany. Możemy mieć dywan z włókna syntetycznego lub dywan z włókna naturalnego. Każdy z nich wymaga innych preparatów czyszczących. Dopiero gdy posiądziemy tę wiedzę można zakupić odpowiednie środki do jego odświeżenia.

Jeśli dysponujemy dywanem z tworzywa sztucznego, bez obaw możemy czyścić go w ogólnodostępnych środkach chemicznych do prania dywanów, a więc takich, jakie dostępne są w marketach. Dywan z włókna naturalnego wymaga zastosowania łagodnych środków czyszczących o kwasowości nie wyższej niż pH5, bez chloru i wybielaczy. Dywany z naturalnych włókien powinny być prane w minimalnej ilości wody tak, aby nie zostały przemoczone. Bezpieczne pranie dywanu w domu to także pranie specjalnymi odkurzaczami z odpowiednią do tego chemią.

Taki odkurzacz można bez problemu wypożyczyć. Można też zamówić usługę prania dywanu w domu, co wydaje się być nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze dla naszego dywanu.

Pranie odkurzaczem piorącym

Dobrym rozwiązaniem przy praniu dywanów z długim włosiem jest odkurzacz piorący. Nie dość, że skutecznie rozpuszcza brud, to potem usuwa go z dywanu. Dzięki niemu kudłaty dywan odzyskuje dawny blask oraz jasność. Dodatkowo przyjemnie pachnie i prezentuje się naprawdę okazale. Do odkurzacza piorącego z powodzeniem można dodać specjalne środki piorące, które potem są odsysane razem z wodą tak, aby dywan nie był przypadkiem zbyt mokry. Jeśli nie dysponujemy ogrodem lub innym miejscem, w którym moglibyśmy rozwiesić dywan aż do całkowitego wyschnięcia lub z innych powodów nie chcemy czyścić włochacza samodzielnie, warto skorzystać z oferty pralni chemicznej lub ekologicznej.

Pranie suchym szamponem

Pranie, a raczej odświeżanie dywanów przy pomocy suchego szamponu to skuteczny sposób na zachowanie ich estetycznego wyglądu i koloru. To także dobry sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Suchy szampon to preparat w postaci granulatu. Posypujemy nim dywan i zostawiamy na kilka lub kilkanaście godzin. Na koniec odkurzamy dywan i gotowe!

Czyszczenie parowe – idealne dla alergików

Odkurzacz parowy dobrze sprawdza się w przypadku dywanów z długim włosiem. Czynności wykonywane z jego udziałem zalicza się bardziej do zabiegów higienizacyjnych i dezynfekcyjnych, aniżeli piorących. Wysoka temperatura skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze, w tym bakterie, roztocza, zarodniki pleśni i pasożyty. Skuteczność usuwania plam i innych zabrudzeń tego typu odkurzaczem jest dyskusyjna. Nawet duże ciśnienie pary może okazać się niewystarczające do usunięcia sporych ilości zabrudzeń, które zdążyły wiknąć głęboko w strukturę tkaniny.

Usuwanie plam z dywanu shaggy

Nawet jeśli troszczymy się o nasz dywan w sposób wyjątkowy to jednak plama może zdarzyć się każdemu z nas. Czasami jest to po prostu nieuniknione. Plamę dobrze jest usunąć natychmiast, zaraz po rozlaniu, używając do tego papierowego ręcznika lub tego wykonanego z froty. Gdy nadmiar płynu zostanie wchłonięty przez ręcznik, na zabrudzenie możemy nałożyć pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą lub octem i pozostawić ją na około 5 minut. Po tym czasie, plamę spłukujemy i osuszamy. Na plamy tłuste dobrze sprawdzi się mąka ziemniaczana. Uwaga! Usuwanie plam z dywanu o długim włosiu, musi przebiegać delikatnie. Nie ma tutaj mowy o mocnym szorowaniu, czy pocieraniu. Robiąc tak, zamiast usunąć plamę, tylko „wciśniemy” ją w strukturę włosia. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Follow us on Facebook