Pielęgnacja i konserwacja dywanów

Pielęgnacja i konserwacja dywanów

Bez dywanu, nawet najpiękniejsze wnętrze może się wydać chłodne, ascetyczne, czasami nawet słychać w nim pogłos. Prawdziwi miłośnicy dywanów mają je wszędzie: w salonie, sypialni, przedpokoju, na schodach, a nawet w łazience. Niezależnie jednak od tego, gdzie są ułożone, z jakich są materiałów i jak duże, trzeba o nie regularnie dbać. Odkurzanie i pranie nie tylko zapewni im czystość i świeży zapach, ale także ograniczy rozwój alergenów. Odpowiednio konserwując dywan, można zapewnić ładne wnętrze także w mieszkaniu alergika.

Codzienne sprzątanie: jak dbać o dywany?

Niektóre zabiegi sprzątania wykonujemy nieomal codziennie, a na pewno kilka razy w tygodniu. Zdecydowanie zabiegiem najczęściej wykonywanym jest odkurzanie podłóg. Odkurzać należy dokładnie, przy użyciu mocnego odkurzacza, który pochłonie nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu i brudu głęboko wbitego w strukturę dywanu. Wszelkie zabrudzenia nie tylko zmieniają z czasem kolor włókien, niszczą dywan i obciążają go, ale także są pożywką dla roztoczy. Odkurzając, powinniśmy za każdym razem wielokrotnie zmieniać kierunek przesuwania szczotki, by zapobiec kładzeniu się włosia w jedną stronę. Ponadto odkurzanie z wielu stron, efektywniej usuwa piasek i kurz. W przypadku gęstych dywanów warto użyć specjalnej turboszczotki. A w mieszkaniach, w których znajdują się koty lub psy, szczotka taka jest wręcz niezbędna. Szczotki jednak nie trzeba używać codziennie. Tak intensywne odkurzanie wystarczy przeprowadzić raz w tygodniu. Dywany z krótkim włosiem albo tkane na płasko z juty są łatwiejsze w odkurzaniu. Osoby, które posiadają odkurzacze samojezdne, zauważą, że takie urządzenie puszczone na dywan co dwa dni dobrze usunie zabrudzenia. W przypadku dywanów wełnianych, grubych, typu shaggi należy jednak użyć odkurzacza ręcznego o wysokiej mocy. Warto też nauczyć całą rodzinę, że na dywan nie wchodzi się w butach. Kapcie na zmianę lub ciepłe skarpety z antypoślizgową podeszwą zapewnią dywanom dłuższą żywotność.

Pranie dywanów - w domu czy w pralni?

Żadne intensywne detergenty i środki chemiczne nie sprzyjają dobrej kondycji dywanów. Do usunięcia powierzchownych zabrudzeń wystarczy preparat zakupiony w sklepie z chemią domową. Są to produkty w postaci sprayów, płynów do mieszania z wodą lub proszków. Na każdym opakowaniu znajdziemy dokładny sposób ich użycia. Można też skorzystać z odkurzacza myjącego. Jeśli nie posiadamy takiego w domu, w każdym mieście znajduje się punkt, w którym można go wypożyczyć. Pranie usunie wszelkie zabrudzenia, z kurzem, roztoczami i plamami po rozlanych płynach włącznie, ale także odświeży zapach włókien. W przypadku małych dywaników łazienkowych lub w przedpokoju można po prostu włożyć je do pralki. Warto jednak wcześniej sprawdzić także zalecenia samego producenta dywanów, które uwzględnione są na metce. Jeśli producent nie poleca mycia dywanu wodą, lepiej skorzystać z proszku lub zawieźć dywan do pralni chemicznej albo do takiej, w której do czyszczenia używa się pary wodnej.
Dywany należy prać regularnie, przynajmniej raz do roku. Częściej, jeśli w domu mieszka pies, kot lub alergik. Pomocne w eliminacji alergenów oraz usuwaniu brzydkich zapachów z dywanów okazuje się też ozonowanie. Po zabiegu dywan pachnie jak powietrze po burzy - świeżością i czystością.

Wietrzenie i trzepanie

Chociaż z osiedli poznikały trzepaki, a trzepaczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem każdego domu, warto wrócić do klasycznych metod pielęgnacji i czyszczenia dywanów. Trzepanie i wietrzenie, zwłaszcza podczas mrozu, usuwa roztocza. Roztocza to dla wielu osób bardzo silny alergen, który wywołuje katar i kaszel, ale pajęczaki te nie są odporne na niskie temperatury. Wietrzenie dywanów podczas chłodów, świetnie je usuwa. Dywan można także na chwilę położyć na śniegu włosiem w dół.

Odkształcenia od mebli

Na wielu dywanach stawiamy meble: fotele, sofy, stoliki kawowe. Jeśli pojawiły się na włosiu odciski i zagniecenia, wystarczy przeprasować je żelazkiem. Ustawienie żelazka na średnią temperaturę i przykrycie zagnieceń wilgotnym ręcznikiem zabezpieczy włosie. Prasować należy krótko, wielokrotnie i zgodnie z kierunkiem włosia.

Usuwanie plam z dywanów

Powierzchowne zabrudzenia na dywanie usunąć można zwykle bez trudu, jednak plamy potrafią zniszczyć nawet najpiękniejszy dywan. Sok, kawa, herbata, czerwone wino, ale także roztarta guma do żucia czy wosk to najgorsze z zabrudzeń. Wymagają szybkiej reakcji. Wszelkie mokre plamy należy szybko osuszyć ręcznikiem papierowym albo ścierką, by ta pochłonęła jak najwięcej zabrudzenia. Następnie trzeba użyć odplamiacza lub wody z octem spirytusowym. Szorując plamę, zawsze trzeba trzeć do jej środka, nie zaś na zewnątrz. Warto robić to z umiarem, by nie wetrzeć brudu głębiej we włosie. Wiele plam, między innymi z czerwonego wina, usuwa zwykła soda oczyszczona. Świetnie sprawdza się ona także do odświeżania jasnych dywanów. Tłuszcz łatwiej usunąć za pomocą talku. Wystarczy zwykła zasypka dla dziecka grubo rozsypana na plamie, która wchłonie substancję. Po 24h miejsce zabrudzone należy odkurzyć. Zabrudzenia, które powstały od wosku lub gumy do żucia, usuną kostki lodu. Najpierw miejsce trzeba zamrozić, a pozostałości delikatnie zeskrobać.

Dywany pielęgnacja i czyszczenie

Użytkowanie i przechowywanie dywanów

Niewielu użytkowników dywanów o tym wie, ale dywany należy co jakiś czas obracać, dzięki czemu będą się zużywać równomiernie i nie wyblakną pod wpływem słońca. Jeśli dywan nie będzie przez jakiś czas używany, należy go zwinąć włosiem do środka rulonu, owinąć folią i związać sznurkiem. Do środka rolki można też wrzucić preparat, który chroni przed molami. Dywanu nie powinno się go składać na pół lub w kwadrat. Nie można też dywanów przechowywać w piwnicy, gdzie panuje wilgoć albo chodzą gryzonie i insekty. Kiedy dywan znowu jest potrzebny, należy go rozwinąć i dokładnie odkurzyć.

Wybieraj dywany wysokiej jakości

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych dywanów zależy też od koloru włókien i ich jakości. Na dywanach jasnych, zwłaszcza tych z grubym i długim włosiem, zabrudzenia będą pojawiać się szybciej, niż na dywanach gładkich i wzorzystych. Więcej widać też na dywanach ciemnych jednolitych, zwłaszcza granatowych lub bordowych, które należy odkurzać często, zwłaszcza w mieszkaniach ze zwierzętami. Jednak wysokiej jakości dywan lepiej zniesie i zabrudzenia, także te najtrudniejsze do usunięcia, i wielokrotne pranie. Jeśli zależy nam na tym, by dywan długo wyglądał pięknie, wybierzmy ten jakościowy i dbajmy o niego regularnie, a odwdzięczy się nam urokiem i doda wnętrzu elegancji.

Follow us on Facebook