Czy posiadanie dywanu jest szkodliwe dla alergików?

Czy posiadanie dywanu jest szkodliwe dla alergików?

Dywan to świetna dekoracja podłogi, która nadaje każdemu wnętrzu charakteru i czyni je bardziej przytulnym. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów dywanów, wykonanych zarówno z surowców naturalnych, jak i wysokiej jakości materiałów sztucznych. Możemy wybierać dywany w różnych wzorach i kolorach, dopasowując ich rozmiar do indywidualnych potrzeb oraz  poszczególnych pomieszczeń. Czy jednak każdy może sobie na dywan pozwolić? Decyzję o dywanie do domu, w którym mieszka alergik trzeba gruntownie przemyśleć, biorąc pod uwagę wszelkie przeciwwskazania oraz zalecenia. Dywan dla alergika? Obalam mity na temat dywanów i podpowiadamy jak wybrać wykładziny przyjazne alergikom. 

Na co jesteśmy uczuleni?

W Internecie można spotkać się z informacjami, które sugerują, że za część alergii odpowiadają... dywany. Tymczasem same dywany nie powodują alergii i to nie na nie jesteśmy uczuleni (poza wyjątkowymi przypadkami osób uczulonych na naturalne surowce, z których dywany mogą być wykonane - przede wszystkim wełnę). Przeprowadzono na świecie kilka badań (m.in. w Szwecji pod koniec XX wieku), w których nie stwierdzono bezpośredniej korelacji między częstotliwością chorób alergicznych a stosowaniem dywanów i obalono mit, jakoby dywany działały jako czynnik wywołujący alergię i astmę. Problemem większości alergików są kurz i roztocza - to one stanowią jedne z najczęstszych alergenów, mogących powodować przewlekły nieżyt nosa, łzawienie oczu, dolegliwości ze strony układu oddechowego, czy reakcje skórne. 

Kurz i roztocza w dywanie

Bezdyskusyjnym jest fakt, że dywany akumulują kurz oraz inne zanieczyszczenia (m.in. te pochodzące od człowieka, czyli martwy naskórek). Dywan jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy, których odchody (a dokładniej - zawarte w nich białko) są jednymi z najsilniej uczulających alergenów. Warto jednak podkreślić, że alergie na kurz i roztocza są alergiami wziewnymi, czyli reakcje alergiczne wywołuje wdychanie wspomnianych alergenów. W tym kontekście można przyjąć, że dywany w pomieszczeniu, akumulując zanieczyszczenie, mogą pozytywnie przekładać się na czystość powietrza.

Tę tezę potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych m.in. przez Niemieckie Towarzystwo Alergii i Astmy, w których stwierdzono, że w pomieszczeniach z odkrytą podłogą (bez dywanu) ryzyko unoszenia się w powietrzu drobnych cząsteczek wzrasta, a dywany działają jak "pułapka" na alergeny. Oczywiście do momentu, w którym coś / ktoś nie poruszy włókien dywanu, powodując wzniesienie się szkodliwych cząsteczek. 

Skuteczne czyszczenie dywanów

Bardzo istotne jest odpowiednie i regularne dbanie o czystość dywanu. Zwykłe odkurzacze poziome, wyposażone w wąż ssąc, są w stanie usunąć jedynie około 20% zanieczyszczeń z dywanu. Zdecydowanie efektywniejsze są w ty przypadku nowoczesne odkurzacze pionowe o wysokiej mocy, wyposażone w odpowiednie filtry, które zatrzymują wewnątrz urządzenia nawet ponad 99% zanieczyszczeń. Po jakie jeszcze metody czyszczenia dywanów możemy sięgnąć?

  • Pranie ekstrakcyjne - to proces czyszczenia polegający na równoczesnym natryskiwaniu i odsysaniu wody z dywanu, co pozwala na skuteczne wypłukiwanie zabrudzeń z włókien dywanu (również tych zgromadzonych głęboko); efektywność prania można podnieść, dzięki wykorzystaniu ciepłej lub gorącej wody (im cieplejsza woda tym szybciej i więcej roztoczy zginie);
  • Czyszczenie parowe - to proces czyszczenia przebiegający z użyciem pary, która pozwalana na skuteczne zwalczanie roztoczy, przede wszystkim poprzez obniżenie koncentracji odchodów roztoczy we włóknach dywanu; ponadto regularne czyszczenie parowe prowadzi do systematycznego spadku uczulających cząsteczek w dywanie;
  • Stosowanie środków roztoczobójczych - regularne stosowanie dedykowanych środków (np. zawierających benzoesan benzylu oraz kwas taninowy) pozwala na znaczące (choć krótkoterminowe!) ograniczenie stężenia alergenów w dywanie;
  • Wietrzenie i trzepanie na mrozie - to skuteczna metoda na pozbycie się wielu zanieczyszczeń z dywanów oraz unicestwienie pajęczaków.

Zanim wybierzemy konkretną metodę dbania o dywan - należy wybrać sam dywan oraz zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi dozwolonych metod czyszczenia tegoż (np. dywany z włókien naturalnych w większości nie nadają się do czyszczenia z użyciem wysokich temperatur). 

 

...Pranie i czyszczenie dywanu

Jaki dywan dla dzieci alergicznych i dorosłych alergików?

Czas na wybór dywanu dla alergika. Na wstępie należy zrezygnować z dywanów wykonanych z włókien naturalnych, przede wszystkim tych wykonanych z wełny. Dywany wełniane są bowiem zdecydowanie łatwiej i szybciej kolonizowane przez roztocza, a ich naturalne włókna zawierają białka i celulozę, które stanowią doskonałą pożywkę dla pajęczaków. Dla alergików najlepsze są wysokiej jakości dywany syntetyczne, najlepiej polipropylenowe, w których składzie nie ma białka, celulozy i peptydów (znaleźć je można w sztucznej wiskozie), ponadto posiadają właściwości elektrostatyczne (są mniej podatne na akumulację kurzu), nie chłoną wilgoci (nie stwarzają więc optymalnych warunków do rozwoju roztoczy) i są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.

Podobne właściwości mają dywany poliestrowe. Z kolei jedynymi przedstawicielami dywanów naturalnych, które mogą brać pod uwagę alergicy, są dywany bawełniane - bawełna posiada właściwości antystatyczne, a większość dywanów z niej wykonanych można prać w pralce. 

Istotnym parametrem dywanu będzie długość pojedynczych włókien (czyli tzw. długość włosia). Optymalna wysokość runa nie powinna przekraczać 10 - 12 milimetrów. Dywany typu shaggy (z długim i gęstym włosiem) są zdecydowanie trudniejsze do utrzymania w czystości, dlatego zdecydowanie odradza się ich zakup alergikom. Należy również zwrócić uwagę na sposób tkania - mniej zanieczyszczeń "zmieści się" w dywanach tkanych na płasko. One również będą w większości łatwiejsze do utrzymania w czystości. 

Dywany Łuszczów to szeroka oferta produktów, wśród których najliczniejszą grupę stanowią dywany wykonane z polipropylenu. Duży wybór wzorów i kolorów pozwala na dobranie idealnego dywanu do domu i mieszkania każdego alergika.

Follow us on Facebook