Czyszczenie i pranie dywanów - skuteczne domowe sposoby

Czyszczenie i pranie dywanów - skuteczne domowe sposoby

Miękki, miły w dotyku, praktyczny, a zarazem dodający wnętrzu charakteru – taki właśnie powinien być dywan. Kojarzy się zarówno z elegancją, jak i rodzinnym ciepłem. Niestety, dla wielu użytkowników dywanów prawdziwą zmorą potrafią być regularnie pojawiające się plamy. Rozlana kawa, dziecięce farbki, czy ziemia ze zrzuconej doniczki – zwykłe, drobne „wypadki przy pracy”, na które trzeba odpowiednio zareagować. Jakie domowe sposoby na czyszczenie wykładzin warto znać?

Kilka podstawowych zasad

Niezależnie od rodzaju i wielkości plamy, jedno jest pewne - trzeba działać od razu. Zaschnięte zabrudzenie ciężko jest usunąć, a czasami zostawia po sobie nieestetyczne odbarwienie. Mokre plamy lepiej osuszyć ręcznikiem, nie powinno natomiast się ich wcierać.

Oprócz regularnego usuwania nowo powstałych zanieczyszczeń, każdy dywan trzeba od czasu do czasu odświeżyć. Najlepiej zapoznać się z wytycznymi producenta, ale przyjmuje się, że dokładne czyszczenie dywanu powinno wykonywać się minimum raz na rok bądź półtora roku. Należy też pamiętać, że nie każdy dywan pierze się tak samo. Mogą się one różnic strukturą, materiałem, z którego są wykonane czy długością włosia.

Dla przykładu, dywan typu shaggy (z długim włosiem) najlepiej czyścić na sucho, uprzednio odkurzając go z włosem, a następnie pod włos. Grube, solidne wykładziny schną dłużej niż te cieńsze i lżejsze, dlatego trzeba odpowiednio szybko je wysuszyć, aby zapobiec wilgoci i wynikającemu z niej nieprzyjemnemu zapachowi. Zanim jednak przejdziemy do tej czynności, trzeba zastanowić się, czym wyczyścić dywan. Istnieje wiele chemicznych środków piorących, nie zawsze jednak ma się je pod ręką. Co więcej, mogą drażniąco działać na oczy i błony śluzowe, dlatego warto poznać kilka domowych metod.

Pranie na sucho

Szczególnie popularną metodą usuwania plam z dywanu jest czyszczenie go za pomocą sypkich produktów, takich jak soda oczyszczona. To jeden z częściej wykorzystywanych sposobów, nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale też dostępność – środek ten zwykle bez trudu znaleźć można w większości domów. Oprócz usuwania brudu, potrafi też zniwelować brzydkie zapachy (podobnie jak piana powstała z rozpuszczenia szarego mydła w ciepłej wodzie). Wystarczy przy użyciu szmatki równomiernie rozprowadzić ją na wykładzinie, zostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Soda dobrze usuwa nawet ciężkie do wyczyszczenia plamy z wina, a niekiedy też z tłuszczu. Podobne działanie mają płatki mydlane i skrobia ziemniaczana. Płatki (ok. 3 łyżki na 500g skrobi) powinny być drobno starte. Taką mieszankę można pozostawić na dywanie krócej, wystarczy nawet 30 minut. W przeciwieństwie do sody, skrobię i płatki należy wetrzeć w dywan.

pranie dywanów domowe sposoby

Pranie na mokro

Również w tym wypadku pomocna może okazać się wspomniana już soda. Połączenie 1 łyżeczki wspomnianego białego proszku z ciepłą wodą (1 szklanka), płynem do mycia naczyń (1 łyżeczka) i octem (1 łyżka)  jest w stanie szybko rozpuścić zabrudzenie. Mieszaninę najlepiej jest rozpylić za pomocą pojemnika z dozownikiem, a później usunąć zanieczyszczenie za pomocą gąbki.

Ocet nadaje się także do odbarwiania plam z farb czy soku z owoców. Może szczególnie przydać się do odświeżenia dywanu dziecięcego, na którym tego typu zabrudzenia są dosyć częste. W tym celu wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżki octu, szklankę wody i łyżeczkę proszku do prania.  Niektóre plamy są jednak nieustępliwe.

Jak je wyczyścić? Pomocne może okazać się połączenie (po raz kolejny) octu ze skrobią kukurydzianą w proporcjach 1:1. Z kolei na świeże plamy warto sporządzić roztwór 2 łyżek soli w połowie szklanki octu.

Kilka ciekawostek

Dzieci bardzo lubią bawić się na podłodze. Jeśli robią to na wykładzinie, ich rodzice z pewnością regularnie znajdują na niej nowe zabrudzenia – mniejsze lub większe. Również dorosłym zdarza się rozlać bądź rozsypać coś na podłogę. Choć sposobów na pranie dywanu w domu jest dużo, niektóre rodzaje plam muszą zostać specjalnie potraktowane.Na przykład zabrudzenie woskiem ze świeczki.

W tym wypadku można zapomnieć o specyfikach wspomnianych wcześniej, wystarczy zaopatrzyć się w gruby ręcznik papierowy i żelazko. Należy umieścić papier na zacieku, a potem go zaprasować. Mało kto wie, że niektóre plamy trzeba… poplamić jeszcze bardziej. Dlaczego? Niekiedy pomaga to zmniejszyć widoczność zabrudzenia.

Polanie białym winem miejsca pokropionego czerwoną wersją tego trunku rozjaśni jego kolor. Jednymi z bardziej uporczywych plam są te powstałe w wyniku zetknięcia podłogi ze smarem, czy inną tłustą substancją. Czym wyprać takie zabrudzenie? W tym wypadku, oprócz wspomnianej już wcześniej sody, świetnie sprawdza się również mąka ziemniaczana. Inna metoda polega na przetarciu wilgotną szmatką lub gąbką tłustego miejsca i pokryciu go kremem do golenia. Po wyschnięciu wystarczy przetrzeć na mokro wcześniej ubrudzoną powierzchnię. Niektóre zanieczyszczenia można tez usunąć nawilżanymi chusteczkami.

Do różnego rodzaju mieszanin czyszczących można dodawać też olejków zapachowych, dzięki czemu w całym pomieszczeniu będzie unosiła się przyjemna woń. A co można powiedzieć o odkurzaniu? Warto robić to nawet 2-3 razy w tygodniu. Z dywanów z długim włosiem ciężej jest usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, dlatego lepiej użyć małej szczotki.

Praktyczne będzie też częste trzepanie wykładziny shaggy. Z upływem lat dywany mogą też stracić swoją żywą kolorystykę. Jak temu zapobiec? Warto sięgnąć po sól – rozsypać ją na dywanie, a następnie zrosić wodą i za kilka godzin odkurzyć. To świetny sposób na odświeżenie wyblakłych barw.

Pomocna może okazać się też woda z octem czy sok z cytryny, trzeba jednak uważać, by nie odbarwić tkaniny. Konieczność usuwania brzydkich zapachów i pojawiających się regularnie zabrudzeń często sprawia, że ludzie nie decydują się na zakup dywanów. Okazuje się jednak, że utrzymanie wykładziny w czystości może być nie tylko proste, ale też tanie! Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi domowymi sposobami prania dywanów, a z pewnością będą przyjemną dla oka ozdobą każdego wnętrza.

 

 

‹ Powrót

Follow us on Facebook