Kontakt

(81) 751 26 34
(81) 751 21 90
Pn-Pt: 9-17 Sob: 9-14

Лідери продажів

Знижки

Jakie akcesoria są przydatne przy kładzeniu wykładziny?

Jakie akcesoria są przydatne przy kładzeniu wykładziny?

Samodzielne układanie wykładzin nie jest niczym trudnym. Aby jednak móc je dokładnie i estetycznie umieścić w domu, potrzebujemy określonych narzędzi. Dowiedz się, jakie akcesoria do wykładzin będą niezbędne do poprawnej ich instalacji.

Kleje - jak dobrać?

Jednym z absolutnie niezbędnych elementów przy układaniu wykładziny są kleje. To preparaty, które pozwalają na mocne i poprawne połączenie wykładziny do podłoża. Warto pamiętać o tym, aby wybrany przez nas klej nadawał się do konkretnego typu wykładziny. Co prawda większość z nich to produkty uniwersalne, więc bez problemu powinny się nadać do wykładziny winylowej czy linoleum, ale lepiej jednak się upewnić.

Polecamy takie kleje:

Kleje nie są konieczne do pokrycia posadzki wykładziną. W mniejszych pomieszczeniach można je zastąpić choćby taśmą. W zależności od typu wykładziny, może to być taśma klejąca albo rzepowa.
Jak nakładać kleje do wykładzin? To bardzo proste. Wystarczy jedynie szpachelka z zębami. Przy jej pomocy rozprowadzamy klej po całym podłożu.

Układanie wykładzin - jak dobrać do pomieszczenia?

Skoro decydujesz się na samodzielne ułożenie wykładziny to zapewne zastanawiasz się, ile materiału potrzebujesz. Można to jednak dosyć łatwo obliczyć. Przede wszystkim, zmierz pomieszczenia, w których miałaby się znaleźć wykładzina. Pod uwagę weź największe wymiary - to jest szerokość w najszerszym miejscu i długość w najdłuższym miejscu.

Bardzo ważne - w trakcie pomiarów musisz wziąć pod uwagę dokładny rozkład danego pomieszczenia. Jeżeli są tam wnęki, to ich wielkości również należy dodać do pomiarów.

Gdy już masz wszystkie wymiary pamiętaj o tym, by dodać do każdego z nich 10 centymetrów. Po co? Ot, choćby po to, aby przy zakupie wykładziny zwyczajnie nie zabrakło Ci materiału. Jest to szczególnie istotne gdy planujesz układanie wykładzin o określonym wzorze - tu nie ma miejsca na braki materiałów.

Przygotowanie podłogi

Aby kładzenie wykładziny mogło odbyć się bez przeszkód, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do tego procesu. Musisz zatem zadbać o to, aby podłoże spełniało następujące parametry:

  • Było równe
  • Nie nosiło żadnych zabrudzeń
  • Było gładkie i niepylące

Jeżeli znajdziesz jakiekolwiek nierówności na powierzchni podłogi, na której chcesz położyć wykładzinę, to warto ułożyć zaprawę samopoziomującą.

Gdy już przygotujesz podłoże możesz rozpocząć rozkładanie wykładziny. Bardzo ważne jest - rozwiń ją z zapasem na poziomie 5-10 centymetrów. Na pewno nie zaszkodzi rozwinięcie całego materiału nawet przez 1 dzień - jeżeli mamy do czynienia z większymi pomieszczeniami. Gdy już rozłożysz wykładzinę w ten sposób koniecznie sprawdź, czy rzeczywiście pokrywa całą powierzchnię podłogi. W razie potrzeby dociśnij ją do ścian.

Wykładzina podłogowa - jak montować?

Tak naprawdę istnieje kilka sposobów na to, by ułożyć wykładzinę w mieszkaniu. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od tego, jak intensywnie użytkowane jest wybrane pomieszczenie. Nieco inaczej wygląda kładzenie wykładziny w rzadko odwiedzanych pokojach, a trochę inną technikę warto zastosować w chętnie uczęszczanych przez domowników miejscach. W rzadko odwiedzanych pokojach postępuj zgodnie z tym schematem:

  1. Rozwiń wykładzinę.
  2. Przycinaj przy ścianie i cokołach.
  3. Zamocuj listwę progową.

Powyższy schemat można też stosować w pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 20 metrów kwadratowych.

Układanie wykładziny w dużym pokoju

Przede wszystkim tu warto przykleić wykładzinę. Szczególnie wtedy, gdy dany pokój jest często i chętnie uczęszczany przez domowników. Po rozwinięciu wykładziny złóż ją na pół, a potem umieścić klej w odkrytych częściach podłogi.

Jak umieścić klej?

Możesz to zrobić wałkiem - w przypadku produktów o szybkim działaniu. Sprawdzi się też paca ząbkowana, aczkolwiek ta będzie lepsza w przypadku bardziej profesjonalnych spoiw.

Jak długo schną kleje do wykładzin?

Zwykle zajmuje to do kilku minut. Po ich nałożeniu, rozwiń wykładzinę i doklej do podłogi. Przy ścianach warto dociąć materiał. Uwaga! Przez następną dobę od położenia wykładziny lepiej nie wstawiać do pomieszczenia ciężkich mebli.

Akcesoria do wykładzin - pianomat

Klienci bardzo często pytają nas o rozwiązania, które pozwolą na ocieplenie wykładziny. Stosunkowo niedrogim sposobem będzie pianomat. W naszym sklepie dostępny jest w różnych grubościach:

Warto przy tym dodać, że pianomat sprawdzi się nie tylko jako dodatkowy element ocieplający, ale także podniesie komfort akustyczny korzystania z wykładziny. Pianomat rozkładamy jeszcze przed nałożeniem wykładziny. Jego zastosowanie sprawi, że sama powierzchnia stanie się bardziej miękka, cieplejsza oraz wygodniejsza w użytkowaniu. A co równie ważne, pianomat może też mieć pozytywny wpływ na zdrowie stawów.

Follow us on Facebook