Kontakt

(81) 751 26 34
(81) 751 21 90
Pn-Pt: 9-17 Sob: 9-14

Népszerű eladások

Wykładzina czy panele do pokoju dziecięcego?

Wykładzina czy panele do pokoju dziecięcego?

Aranżacja pokoju dziecięcego jest bardzo przyjemy zajęciem tylko raz - kiedy meblujemy pokoik w oczekiwaniu na maluszka. Jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, że wkroczyliśmy na teren pełen min. Jeszcze wydaje nam się, że wybrane przez nas pastelowe kolory, jasne mebelki i zabawne dodatki zagoszczą tu na wiele lat. Jeszcze żywimy złudzenia, że potomek odziedziczy nasz gust i , kiedy tylko przemówi, zachwyci się wszystkim, co tu dla niego przygotowaliśmy.

Jeszcze... dobrze, już koniec tej wyliczanki - zejdźmy na ziemię. Wszystko, co kupujemy do pokoju dziecięcego zanim urodzi się dziecko, kupujemy tak naprawdę dla...siebie. Tak, to właśnie wtedy, świadomie lub nie, realizujemy wszystkie swoje niespełnione dziecięce marzenia i liczymy na to, że ten piękny zadbany pokój postanie takim na zawsze.

Ale ta sielanka trwa bardzo krótko - już rozgarnięty przedszkolak zaczyna się buntować i żądać wprowadzenia zmian w swoim pokoju. Zabawa na dobre przenosi się na podłogę, coraz więcej nieletnich gości pojawia się w dziecięcym pokoju, trzeba podjąć decyzję - nowe panele czy nowa wykładzina...

Wykładzina dla dziecka czy dla... rodziców?

Podłoga w pokoju dziecięcym to miejsce strategiczne. I bardzo intensywnie eksploatowane. Jeśli planujemy zakup nowych paneli albo wykładziny dywanowej, warto zadać sobie pytanie - robimy to dla siebie, żeby mieć w domu ładny pokoik dla... - no, już nie maluszka, czy jednak dla dziecka.

W tym drugim wypadku będzie to oznaczało, że podłoga musi być maksymalnie bezpieczna w użytkowaniu, antypoślizgowa, ale i atrakcyjna wizualnie dla najmłodszego członka rodziny, no i oczywiście, że dajemy sobie i dziecku przyzwolenie na to, żeby się prędzej czy później zniszczyła. Bo choć nowoczesne wykładziny dywanowe, podobnie zresztą jak panele, są naprawdę trwałe i odporne na zaplamienie, nie są wieczne.

Jeśli więc stoimy na stanowisku, że pokój dziecięcy to nie muzeum, a raczej teren nieustannych eksperymentów, zwłaszcza chemicznych - z przewagą soków owocowych, czekolady i plasteliny - rozważmy która wersja podłogi będzie lepszym rozwiązaniem.

Zalety wykładziny dywanowej

Jako się rzekło, dzieci najchętniej bawią się na podłodze. I lubią, kiedy jest im na tej podłodze ciepło. Nowoczesne wykładziny dywanowe to gwarancja doskonałej izolacji termicznej. Nawet w pokojach narożnych, uznawanych za najchłodniejsze w mieszkaniu, a także w miejscach, w których występują tzw. mostki termiczne, czyli puste przestrzenie między płytą balkonową a stropem/podłogą (wiecie, fragmenty podłogi przy balkonowych drzwiach, na których jak stanie się bosą stopą, to jakby człowiek w śnieg wdepnął...).

Dobrze ułożona wykładzina skojarzona z odpowiednią matą pianową (pianomat) pod spodem, to nie tylko gwarancja izolacji termicznej, ale także wrażenie przyjemnej miękkości podczas chodzenia i siedzenia, oraz ochrona przed przenoszeniem dźwięków uderzeniowych przez żelbetonową konstrukcję stropu/podłogi. Na wykładzinie dywanowej można więc siedzieć godzinami, grać w planszówki, układać klocki albo urządzać wyścigi. Jeśli te dwie ostatnie zabawy są szczególnie w naszym domu lubiane, warto kupić wykładzinę dywanową Little Village, Sweet Town albo Big City. Każda z nich to naturalna mata do zabawy - z nadrukowanymi uliczkami, domami i całą infrastrukturą miasta lub wsi. Fakt, że wszystkie wymienione wykładziny są wzorzyste i mają intensywne kolory sprawia, że zabrudzenia są na nich bardzo mało widoczne. W podobny sposób sprawdzi się w pokoju dziecięcym wykładzina dywanowa Disney Cars.

Wykładziny do pokoju dziecięcego mają krótkie runo (7 mm), dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Codzienne odkurzanie oraz doraźne usuwanie zabrudzeń i plam gąbką z delikatnym detergentem pozwolą utrzymać wykładzinę w należytym stanie. Argument o tym, że dywan lub wykładzina w pokoju dziecka to zły pomysł, traci rację bytu.

Kiedy lepszym rozwiązaniem są panele podłogowe

Dziecko, dziecko i po dziecku... Mamy oto w domu nastolatka, który wykładzinę Little Vilage tudzież Big City dawno już zdarł z podłogi własnymi rękami, bo wstyd, i zażądał położenia paneli z MDF. Na próżno szukaliśmy czarnych w trupie czaszki, nie ma też wzoru ze ściągą z matematyki, musimy poszukać czegoś zwyczajnego.

Byle panele. Dlaczego? Bo w ramach buntu i oporu - które w końcu miną... - młody człowiek będzie wprost z ulicy wchodził do pokoju w ciężkich butach, a porządki na swoim terytorium urządzał raz na sto lat. W razie zaistnienia sytuacji kryzysowej, łatwiej nam będzie wjechać do pokoju z mopem, niż wytaczać odkurzacz. I to od razu piorący.

Panele jednak łatwo zarysować albo uszkodzić mechanicznie. Jeśli w ramach uzewnętrzniania emocji, młody człowiek rzuci czymś ciężkim, może wybić dziurę w panelu.

A może wykładzina na panele…

Aż pewnego dnia bunt przemija, a...panele zostają. Czy znowu czeka nas remont? Nie, tym razem jesteśmy już mądrzejsi. Możemy po prostu kupić dywan albo dociętą na wymiar wykładzinę i położyć wprost na panelach. To bardzo dobre rozwiązanie.

Mamy wtedy dwie równoprawne podłogi - tę z paneli i tę z miękką wykładziną. Możemy korzystać z zalet jednej bądź drugiej w zależności od potrzeb. Wykładzina nie musi być przymocowana do podłogi na stałe, jak robi się to zwykle w korytarzach, żeby uniknąć przesuwania się wykładziny i wynikających z tego faktu ewentualnych wypadków.

Możemy zamówić dowolny kawałek wykładziny - zamówienie kilku odcinków dociętych na wymiar sprawi, że będziemy mogli potraktować je jako osobne dywaniki.

Wielokolorowe antypoślizgowe wykładziny do pokoju dziecięcego to dobry wybór - zarówno w przypadku pokoju niemowlęcia, przedszkolaka jak i nastolatka, który dba o swoje terytorium. Warto kupować wykładziny w sklepach, które oferują wyłącznie asortyment najwyższej jakości i dają gwarancję, że zakupiony w nich towar przez długi czas zachowywał będzie swoje właściwości - konsystencję runa oraz barwy. Rozmaite wzory i kolory to także gwarancja, że każdy, kto zechce wyposażyć pokój dziecięcy w wykładzinę dywanową znajdzie w dobrym sklepie coś dla siebie.

Follow us on Facebook